wywiad o żywej bibliotece z Aleksandrą Kowal z Freakpointing Agency
I edycja żywej biblioteki w trójmieście odbyła się 15 maja (mam nadzieję, że II edycja odbędzie się jak najszybciej).
Żywa Biblioteka - miejsce, w którym każdy ma szansę spotkać tych, którzy są stawiani poza nawias ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, wyznanie, poglądy, orientację, kolor skóry.
"Staramy się tworzyć bezpieczną przestrzeń do spotkań osób, które są gotowe stawiać trudne pytania - Czytelników i tych, które są na tyle odważne, aby na nie odpowiedzieć - Książek.
Wiemy, że stereotypów nie można obalić w jeden dzień. Wierzymy jednak, że spotkanie z Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji, a także, że spotkanie autentycznej osoby reprezentującej interesującą nas grupę może odpowiedzieć na te pytania, których normalnie nie mielibyśmy szansy zadać.
Jesteśmy grupą ludzi, którzy mają nadzieję, że kiedyś Żywe Biblioteki nie będą już potrzebne, bo prawa KAŻDEGO człowieka będą szanowane."
Autorami pomysłu byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji "Stop Przemocy" z Danii, którzy w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 10 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w 45 krajach na świecie. Organizacją, która sprawuje opiekę nad projektem i czuwa nad jakością Żywych Bibliotek na skalę międzynarodową, jest Human Library. Wrocławska Żywa Biblioteka jest oficjalnie zarejestrowana przez tę organizację.
Można odsłuchać rozmowy z niektórymi żywymi książkami, które dostępne są na stronie myspace
Żywa biblioteka-Wrocław
Żywa biblioteka-Gdańsk
poniedziałek, 25 października 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz